oczyszczalnia gruntowo-roślinna

Troszkę za późno się za to zabraliśmy, zima jak zwykle zaskoczyła, ale zaczęliśmy w końcu budowę naszej przydomowej oczyszczalni. Dzięki wiedzy nabytej na warsztatach Cohabitatu, na których byłam w 2012 r., już wiedzieliśmy, że w grę wchodzi tylko oczyszczalnia roślinna, jako najbardziej ekologiczne i wydajne rozwiązanie.
Po wielu godzinach rozważań, czytania internetów i zasięgania języka kupiliśmy dwa osadniki o pojemności 2000 i 3000 litrów, które mają wystarczyć do obsłużenia nas i naszych gości, czyli ok 15 osób. Poletko filtracyjne ma wymiary 4 na 8 metrów. 

Dzień pierwszy, 1.12

 Pierwsze kroki: mierzenie i wyznaczanie miejsca na osadniki i poletko;

Przyjechała zamówiona z Hajnówki koparka i zaczęło się...


Kopanie dziury pod osadnik

Osadnik frunie na swoje miejsce:











Poziomowanie osadnika.




W tzw. międzyczasie przyjechał zamówiony płukany żwir; szkoda że nie byliśmy jeszcze gotowi z poletkiem, bo można było oszczędzić sobie roboty i zapodać żwir od razu w docelowe miejsce. No ale nie wszystko udaje się optymalnie skoordynować, a raczej bardzo niewiele się udaje:)




Napełnianie osadników wodą

Starożytny wypożyczony niwelator do wyznaczania spadków. Tu wyznaczamy głębokość wykopu pod odpływ z łazienki na końcu domu.

Koparka wykopała też rowki pod drenaż rozsączający końcowy produkt naszej oczyszczalni, czyli czystą wodę pod drzewka w sadzie.


 Oczyszczalnia. Level 0.




Poletko wysypane piachem, żeby kamulce nie podziurawiły folii.


Skończył się czas pracy koparki i wały kopca trzeba było uformować ręcznie i nożnie. 


Dzień drugi, 3.12

Projekt "oczyszczalnia" odpoczywał jeden dzień z powodu innych zajęć budowniczych po czym ruszył z kopyta w sobotę z pomocą Nieocenionego Szwagra, który przybył nam na ratunek.




 Kiedy wały kopca zostały już podniesione do wysokości ok 1 metra i uformowane można było zabierać się za wyściełanie dna folią do oczek wodnych grubości 0,5 mm złożoną na pół.



Witek wykonuje chirurgiczne nacięcie na rurę wyprowadzającą drenaż zbierający do studzienki za poletkiem. Marian korzysta z chwili przerwy i plażuje.



Mamy basen, można skakać:)



Do basenu zamiast wody trafił gruby żwir.

Z powodu przeszkód terenowych Farmer mógł podjeżdżać do poletka tylko z dwóch stron, robotnicy musieli siłą własnych rąk dzierżących szpadle i łopatę rozprowadzać materiał równomiernie po poletku.



Na ok 5 cm warstwie grubego żwiru ułożyliśmy rurę melioracyjną czyli drenaż zbierający.




Rura została przykryta geowłókniną i przysypana ok 20 cm warstwą żwiru, wystająca pionowo rura to odpowietrzenie drenażu.



Kącik socjalny



Farmer dostarcza środkową warstwę filtracyjną: ziemię z wykopu. I znowu ręczne rozgarnianie.



 Funia wiernie towarzyszy wszystkim etapom budowy.


Ostatnia warstwa na dziś: pulpa, czyli drobny piasek, który został po tynkowaniu. I znowu ręczne rozgarnianie, przerzuciliśmy kilka ładnych ton towaru tego dnia.


Aż zastała nas noc.


 Dobrze, że w grudniu dzień taki krótki, bo zapracowalibyśmy się na śmierć;)

ciąg dalszy nastąpił 04.09














3 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja mam szambo i tak naprawdę to zdecydowałem się na niej od razu na samym początku prac. Jako, że chciałem mieć wszystko dopięte na ostatni guzik to także zamówiłem zestaw hydroforowy https://www.dostudni.pl/zestawy-hydroforowe,c11.html który może się przydać w momencie przepompowania wody.

    OdpowiedzUsuń
  3. Przeglądy budynku są bardzo ważne na każdym etapie. Dlatego jednym z fachowców, do których warto mieć namiary, powinien być rzeczoznawca budowlany. Jeśli mieszkacie w Krakowie i okolicach to polecam https://www.stawiarski.pl/rzeczoznawca-budowlany-krakow.php .

    OdpowiedzUsuń